2025. május 11., vasárnap

Blogszünet és új kezdet

Ecclesia semper, reformari debet, vagyis az egyháznak mindig megújulásra (reformációra) van szüksége. Örökzöld mondat ez, amit időnként hangoztatunk, és azt is hozzá kell tennünk, megújulni, újat kezdeni, egy új szakaszba belevágni igazából úgy érdemes, ha az ember kicsit lelassul, megáll, meggondol dolgokat. Hajszoltan nem lehet újat kezdeni.

Majdnem húsz éve írom ezt a blogot. Eredetileg még egy másik szerveren kezdtem, így a legelső bejegyzéseimről készült mentés a nyilvánosság számára nem hozzáférhető, csak nekem van meg. De nem is ez a lényeg: amikor elkezdtem, azt határoztam el alapfeladatként, hogy miközben törekszem a személyes hangvételre, olyan témákról akarok írni, amelyek a hitemet, a teológiát, az egyházat érintik.  Volt ebben valamiféle ventilációs szándék is, és olyan problémamegfogalmazás, amely a saját házunk táján söprögetés kifejezéssel írható le talán a legjobban. No és persze arra is törekedtem, hogy a bejegyzések szándékoltan provokatívak, gondolatébresztők, néhol talán karcosak és szókimondók legyenek. Az internet túl nagy, az információóceánból csak azok a hullámok tudnak kicsikét kiemelkedni, amelyek megütnek ingerküszöböket. A provokáció számomra nem a botrányokozás, hanem az edukáció és elgondolkodtatás eszköze.

Nagyon elfoglalt vagyok, így ugyancsak kitűztem célként, hogy nem a blogolásról fog szólni az életem, a szolgálatom, a teológiai munkám sem. Nem válhatok a saját blogom rabszolgájává, nem kerülhetek alárendelt szerepbe az átlagosan heti két frissítéstől, amire mindig is törekedtem. Keresztény frázisként megfogalmazva nem én vagyok a blogért, hanem a blog van értem. Ebből aztán az is következett, hogy  csak millió más teendőm mellett jutott időm az írásra. Az itt közölt gondolatok ezért sok esetben spontánok, azonnali jellegűek voltak, nem lexikonoztam, kutattam, nem elemeztem forrásokat a megírásuk kedvéért. Nem főállású blogger vagyok, sőt hibának is tartanám ha az lennék, hiszen alapvetően az offline kommunikációban hiszek, a szemtől-szembeni párbeszédben, és ezt a hitemet az elmúlt csaknem két évtized online-világában összegyűjtött tapasztalataim csak tovább erősítették.

Mindezt azért írom le, mert úgy döntöttem, hogy itt és most szünetet fogok tartani az írásban. Egy ideig nem lesznek tehát új bejegyzések ezen a felületen: akik itt követték a tevékenységemet, a közeljövőben nem fognak frissítésekkel találkozni. Fontos, hogy nem zárom be végleg a blogot: szünetről van szó, nem megszűnésről! Ugyanakkor a szünetet követően a blog Facebook felületén szeretném megpróbálni a folytatást: azt tapasztalom, hogy az olvasók jó része ott követi az eseményeket és a kommentek is sokszor inkább ott landolnak. Valahogy maga a blog, mint műfaj is kikopóban van, ami nem tragédia, hanem csak egy trend, erre azonban illik reagálni. 

Összefoglalva tehát: kövess be a FB-n és ott hamarosan találkozunk, folytathatjuk, beszélhetünk egymással! Köszönöm mindazoknak, akik eddig is olvastak, igazán nagyon hálás vagyok értetek!

2025. május 6., kedd

Íme, a művész!

Mindig utólag borzadunk el: úgy látszik, a történelem szörnyű tanulságait csak túl későn, az események megtörténte után vagyunk képesek értelmezni. Persze ez is több a semminél, ám biztosan nem tűnik elegendőnek, hiszen hiába vonjuk le a konzekvenciákat, ugyanazokat a hibákat újra meg újra elkövetjük. A "Goebbels, a manipuláció művészete" című friss mozifilm súlyos őszinteséggel mutat rá erre a tényre, amit keresztényként is érdemes megszívlelni.

Vannak erős mondatok és erős jelenetek ebben a filmben. Az egyik például mindjárt az elején hangzik el, amikor Adolf Hitler közismert propagandaminisztere, azaz Joseph Goebbels (Robert Stadlober remek alakítása) egy jelenetben azt mondja, a propagandát ő művészetként fogja fel. A propaganda olyan művészet, ami egy üzenetet átélhetővé tesz, és ahhoz hogy tényleg az legyen, érteni is kell hozzá. A propaganda az emberek érzelmi elbűvöléséről szól, a pátosz adja a centrális pontját, vagyis arra bazíroz, hogy az általa gerjesztett emocionális hullámok magukkal sodorják az embereket. Aligha vitathatja bárki is, hogy a második világháború történetében Goebbelsnek oroszlánszerepe volt a Führer-kultusz megteremtésében és fenntartásában. A berlini Sportpalastban elmondott beszéde - ami akkor hangzott el, amikor minden józan ember látta, hogy az egész háború elveszett - még két évvel kitolta a pusztítást, ami így emberek tömegének halálát okozta.

A filmben Goebbels karaktere sajnos remekül fogalmazza meg a propaganda, mint művészet "műfaji besorolását", amikor azt mondja, a propaganda nem az információ közlésének egy módja, hanem fegyver, háborús eszköz, a háború megvívásának egyik formája. És valóban így van, a propaganda sosem tudatni kíván valamit, nem tanítani és edukálni akar, hanem valaki harcában számít fegyvernek, amihez felhasználja az embereket. A "Goebbels, a manipuláció művészete" képeit nézni azért letaglózó, mert miközben a második világháborús dokumentumfilm kockákat, vagy éppen a filmkészítők által kreált valósághű jelmezeket és díszleteket látjuk, nagyon is érezzük, hogy az egész valójában ennél többről szól. Olyan gondolatok csengenek vissza a forgatókönyvből, amelyek időtlenné teszik a filmet. A propagandatechnikák és a célok szinte ma is ugyanazok, mint akkor voltak, csak a történelmi helyzet más, ahol használják őket. 

Valaki egyszer azt írta, az olyan emberekre, mint Adolf Hitler vagy Joseph Goebbels igazából nem szabadna az "őrült" jelzőt használni. Ezzel persze nem mentegetni kívánta a nácikat, erről természetesen szó sincs. Valahol tényleg őrültek is voltak, akik a legnagyobb gonosztett és legeszementebb őrültséget művelték. És mégis, az "őrült" kifejezés azért nem szerencsés, mert ezáltal Hitler vagy Goebbels kényelmes távolságra eltolhatók tőlünk. Simán mondhatjuk rájuk a frázist: "Jaj, hát persze ők csak azért csinálták mindezt, mert őrültek voltak!" Az igazság azonban az, hogy a maga módján és a maga furcsa logikája szerint a legtöbb velejéig náci ember teljesen hétköznapi jelenség volt. Attól olyan iszonyatosak, hogy kis túlzással bárki lehetne a helyükben. Ezt Rudolf Höss naplóját olvasva értettem meg a legjobban: az auschwitzi táborparancsnok semmiféle értelemben nem hasonlított egy dühöngő bolondra, egy elmebetegre, egy őrültre. Igazából teljesen átlagos ember volt. Fontos ezt tudatosítani magunkban, mert ha eltoljuk magunktól ezeket a karaktereket, beleértve a propagandista Goebbelst, nem fogjuk érteni miben állt a gonoszságuk és akkor nem tudjuk levonni a helyes történelmi következtetéseket sem.

Szerintem a filmnek van egy kissé hibás megközelítése Hitlerről: én még ilyen rokonszenves Führert nem láttam a vásznon. Egy nyugodt, töprengő, higgadtan döntéseket hozó Vezér mutatja meg magát, márpedig a történelmi Hitlerről tudható, hogy állandó dühkitörései voltak, nem tűrt ellentmondást, élete vége felé pedig egészségileg is megtört és összeomlott. Sajnos ebből viszont alig jön át valami a vásznon - meglehet, tudatos koncepció miatt, mert egy emberibb Führer a nézőt nagyobb kihívás elé állítja.

És akkor néhány gondolat keresztényként. Felfigyeltem arra, hogy a saját egyházamban, illetve a karizmatikus-szabadkeresztény világban az istentiszteletek mennyire érzésközpontúak. A dalok a dicsőítés során többnyire arról szólnak, hogy én mit érzek és milyen jó érzések töltenek el Isten megváltása, érintése, kegyelme miatt. A prédikáció sok helyen általában egy lelkesítő és buzdító beszéd, azaz alapvetően az emberi érzéseket próbálja megragadni. Az imák is érzelemdúsak, sőt sok esetben hízelkedő stílusban szólnak Istenhez. Természetesen nem arra gondolok, hogy mostantól legyen a légkör hideg, mint a kő, űzzük ki az érzelmeket az alkalmainkról. Ám néha elbizonytalanodom, vajon nem hasonlít-e mindez egyfajta "belső proagandára", ahogy Goebbels karaktere megfogalmazta? Hiszen a cél mintha nem az edukálás, a tanítás, a mélyebb felismerés megszületésének elérése lenne, hanem az érzelmi ráhangolás és elbűvölés. Nyilván, ettől nem lesz "náci" az istentisztelet: amiről énekelünk, amiről beszélünk, ahogyan imádkozunk, hordoz igazságot. De az egész iránya kissé propagandaszerű, nem?

A "Goebbels, a manipuláció művészete" című filmet most meg tudod nézni a mozikban.