Nem vagyok hivatásos vészharang-kongató és egyáltalán nem szokásom senkit sem ijesztgetni. Mégis, az elmúlt időszak közéleti történései kapcsán nehéz nem észrevenni, hogy a világtérképen éppen milyen eltolódások és mozgások érzékelhetők - még az avatatlan, geopolitikában járatlan emberek számára is. Ezek egyike sem erősíti azt a közeget, amelyben én hívő emberként szívesen élnék...
Most van a kezemben John Stott (ld. fotón) egy újra kiadott könyve, amelyben korunk égető kérdéseivel foglalkozik. Bevallom őszintén, jó érzés Stott kiegyensúlyozott látásmódjával szembesülni, amit teljesen átitat az evangéliumi szemlélete. Mielőtt a kereszténységet érő társadalmi kihívásokról értekezne, Stott egy bevezető fejezetben figyelmet fordít a különféle politikai formák tárgyalására. Vázlatos tipológiájában végülis háromféle attitűdöt választ szét egymástól:
(1) a tekintélyelvűséget
(2) az anarchiát
(3) a demokráciát
Az első nyilván egy autokrata stílusú megoldás, ahol a kormányzás - nyíltan vagy kevésbé nyíltan - a saját nézeteit igyekszik keresztülvinni a társadalmon. Egyik alapja, hogy rendkívül pesszimista képe van az emberi természetről és gyanakvó a szabadság fogalma kapcsán. Némiképp leegyszerűsítve a tekintélyelvű rendszerek abból az alaptézisből építkeznek, hogy az állampolgár nem tudja mi a jó neki: a hatalom dolga, hogy ezt megmondja, sőt kötelezővé tegye számára. A második ennek éppen az ellentéte, hiszen maximális optimizmussal fordul az emberhez, így mindenféle kormányzást feleslegesnek hisz, sőt az ilyesmit egyenesen fenyegetőnek tartja. (Ehhez képest az anarchia maga válik fenyegetéssé és gyakran erőszakká is.)
Stott végül arra jut, hogy a demokrácia az egyetlen olyan forma, amely nem túlozza el az emberképét egyik irányban sem, s bár nem bízik az emberi jóságban, mégis bevonja az embert saját működésébe. Néha olyan benyomásom van Stott könyvét olvasva, mintha egyenesen Magyarországról írna - például, amikor a demokráciában működtetett média kapcsán így fogalmaz:
"A gyakorlatban azonban a média könnyen manipulálja az embereket, azonkívül a korrupció is megbolygatja a politikai folyamatokat. Továbbá minden demokráciában állandóan fenyeget a kisebbségek eltiprásának veszélye."
A lényeg, amivel Stott megközelítését summázhatnám, hogy a demokrácia az egyetlen használható forma és lehetőség arra, hogy "a bibliai emberkép tükröződjön benne." Persze a kötet kritikákat is megfogalmaz a demokrácia kapcsán, szó sincsen arról, hogy egy evangelikál teológus valamiféle csodaszerként ölelné azt magához, vagy utópisztikusan merengeve az ideális társadalomépítés biztos talajaként gondolna rá. Mondhatjuk, hogy a demokrácia például lehetővé teszi bizonyos lobbicsoportoknak, hogy "falkába verődve" összefogjanak a kisebbségek véleményével szemben és így kierőszakolják saját látásmódjuk érvényre jutását. Az ilyen anomáliákat nyilván orvosolni kell. A demokrácia nem földi mennyország, de olyan keret, ami egyelőre jobban működik más kereteknél.
Hadd utaljak most vissza a bevezetőben felvetett személyes töprengéseimre. Ha szétnézek a világtérképen, mintha nem igazán azt látnám mostanában, hogy ez a keret erősödne vagy bontakozna ki a mi kis globális falunkban. Az arab országokat és az afrikai régiók egy részét most hagyjuk ki. Azt látjuk, hogy a világ arculatát lényegileg meghatározó nagyobb régiókban a demokrácia mintha visszaszorulóban lenne, vagy az eddig legalább színlelt verziói is kifakulnának! Persze Putyin Oroszországa eddig sem volt igazán demokratikus, most azonban már a spindiktatúra-mivoltjából is egy nyíltabb diktatúra felé kezd kimozdulni. Amerikában sok mindennek lehet Trumpot nevezni, de nyílt demokráciában gondolkodó vezetőnek biztosan nem: ott is csökken a demokrácia ereje. Kína, ami sokak szerint a világ jövőjét nagyban meghatározó szereplő, eddig sem volt demokratikus és nehéz elhinni, hogy majd ezután az lesz. India feltörekvő hatalom, újonnan iparosodik és robbanásszerűen zárkózik fel, helyet követelve magának az asztalnál.
A mi kis Magyarországunk tehát egy olyan világtérképen találja magát, ahol többnyire (spin)diktátorok, nem igazán a demokráciában gondolkodó államok és politikai hatalmak társalognak egymással. Szó se róla, ehhez "remekül" illeszkedik most az a toxikus politikai kultúra, ami nálunk van. Azt gondolom, ha átfuttatjuk magunkban ezt a vázlatos világtérképet, két gondolat talán kontrasztosabbá válhat.
Egyrészt, mindjárt érthetőbbek lesznek bizonyos belpolitikai folyamatok - például a Pride sokat emlegetett kitiltása is, hiszen egy nem annyira demokratikus nemzetközi környezetből ez nem vált majd ki heves ellenkezést. Másrészt, számunkra akik hívő emberek vagyunk, jogos lehet a kérdés, hogyan jelenik meg a demokrácia térvesztésében a kereszténység? Olyan erőként, mint ami fékezni akarja ezt a trendet, vagy inkább felgyorsítani és támogatni? Sajnos keresztényként is azt kell mondanom, egyelőre az utóbbi látszik a valósághoz közelebb álló feleletnek. Ha igaza van Stottnak, és tényleg a nyitott demokrácia a legalkalmasabb keret az őszinte hit megéléséhez és képviseletéhez, akkor viszont fontos érte tennünk valamit. Nem a szekularizmusért vagy a deviáns viselkedésért, nem a nyugati dekadenciáért vagy más, ilyenkor tipikusan előkerülő, ellenérvként felhozható jelenségekért, hanem magáért a keretért. Mert lassan oda jutunk, hogy az roppan össze és váltja fel valami olyan megoldás, amivel mindannyian rosszul járhatunk.
Tibor,
VálaszTörléste tényleg nem látsz gondot a média manipulációival meg jogállamisággal meg spindiktátorokkal máshol _is_?
Dehogynem. Írtam is példákat a postban: tendenciának érzem, ami világviszonylatban most történik. A spindiktatúrák a tapasztalat szerint általában (előbb-utóbb) megszelídülnek és átmennek nyílt demokráciává. De nem feltétlenül - Putyin "jó" példa most erre. De Trump Amerikája is sajnos.
TörlésEz nem magyar jelenség.
Elsősorban Európa többi részére gondolok, lásd például a lengyel jogállamiság kérdését, amit az uniós szerződések őre igencsak politikai elfogultsággal értékel...
TörlésUgye ez a Donald Tusk féle dolog? Nyugodtan idetehetjük azt is! (Ahol fegyverrel foglalják el a közmédiát, az elég aggályosnak tűnik valóban... és ez csak egy tünet a jogállamiságot lebontó többi között.)
TörlésA bejegyzésben azért igyekeztem azokat az országokat kiemelni, amelyek nagyobbak, mert a hatásuk is nagyobb, globális, világméretű. A "világklíma" milyenségét ezerszer jobban meghatározza Oroszország, Amerika, Kína, India, mint Lengyelország. De aggályos, hogy Európában is vannak jelei a jogállamiság visszaszorulásának - teljesen mindegy, hogy balról vagy jobbról történik ez a folyamat.
Sajnos hosszan lehetne sorolni a példákat a túloldalról is:
TörlésAz Európai Uniós szervek jól láthatóan jogállamilag csöndben drukkol Tuskéknak...
A tengerentúlon eszembe jut a Hunter Biden laptop történet, vagy a Trudeau-féle bankszámla zárolások 2022-ből...
és kb. még mindig csak a jéghegy csúcsát látjuk.
Ha tényleg a demokráciát féltjük, akkor szedjük össze a dolgokat ne csak egy oldalról... mert különben felmerül a gyanú, hogy az egész demokráciaféltés csak egy színház, a lényeg, hogy ne a politikai ellenfél csinálja... A magam részéről sajnos jórészt színházat látok majd' minden szinten és majd' minden oldalról, sajnos.
A kérdés amit feltennék, az inkább az, hogy hol mennyire tudnak megmaradni azok, akik meg tudják őrizni az integritásukat, az elveiket, erkölcsüket, erényeiket; illetve hol mekkora a kontraszelekció -- ebből a szempontból sajnos elég elkeserítő képet mutat nem csak Magyarország, és nem csak a Trump-féle USA, hanem egy sor mindenki más is.
A konklúzióm az, hogy elsősorban nem emberben meg emberekben érdemes bizakodni.
dzsaszper, teljesen egyetértek veled. A "demokráciaféltés" nem egyoldalú dolog - a demokráciát attól kell "félteni", aki azt rombolni akarja, teljesen mindegy, hogy balról vagy jobbról. Egyébként a demokráciát hmmm... nem annyira preferáló nagy játékosok sem azonos oldalon vannak. Putyint és Oroszországot, Kínát, Észak-Koreát inkább balra húznám (Putyin még most is szereti a kommunizmust állítása szerint...), Trumpot jobbra, a mi kis Magyarországunkat is jobbra. (Ha mindenképpen oldalakat kellene megnevezni.)
TörlésEz a kérdés szerintem is oldalfüggetlen. A lényeg számomra az, ami csökkenti a jogállamiságot, autokrata (spin)diktátorokat termel, nacionalista vagy a kommunizmusra emlékeztető rendszerek fenntartásában érdekelt, egyszóval és röviden kényszermegoldásokkal próbál atyáskodni a társadalom fölött, az nekem taszító.
dzsaszper azon érvelését, hogy úgymond mindkét oldalon előfordultak visszaélések és önkényeskedések, csökönyös és elkeseredett relativizálási kísérletnek gondolom, ami több szempontból is hibás és értelmetlen.
TörlésEgyrészt Sytka már említette, hogy jobboldalinak és baloldalinak tekinthető diktatúrák is léteznek, tehát a felvetése így értelmezhetetlen.
Másrészt a diktatúrák létrejötte nem jobboldal - baloldal szembenállásának az eredménye, hanem a tisztességes, és a tisztességtelen (nárcisztikus, szociopata és megalomán hatalomvágyó) oldalak szembenállásának.
Harmadrészt nem volt, és sohasem lesz tökéletes demokrácia. Voltak és mindig lesznek visszaélések és önkényeskedések. Azok az esetek, amelyeket névtelen vitapartnerem említett jobb esetben csak visszaélések, vagy önkényeskedések. Működő demokráciákban ezek felfedésére, és jogorvoslására beépített, többlépcsős ellenőrző mechanizmusok, fékek léteznek, és a sor végén mindig ott van a szabad választás lehetősége.
Minden politikában jártas ember tudja, hogy az említett példák, Tusk, Biden, vagy Trudeau, - vélt, vagy valós hibáik ellenére - igazi demokraták, akik feladatuknak tekintik a demokrácia erősítését. Nagyon éles és nyilvánvaló különbség van köztük és az olyan diktátorok között, mint amilyen Orbán is: az autoriter, nacionalista, populista, demokráciát megszüntető hatalomgyakorlás.
Tibor, most aztán lehetne aktuálpolitikai példát hozni, a francia pártpolitikai palettáról megszólalásokat hozni, a jelenlegi miniszterelnök hasonló ügyével összevetni... De hadd említsek inkább egy egészen más jellegű ügyet egy másik országból: az Egyesült Királyásgból Maxie Allen és Rosalind Levine esetét, akiket a fogyatékkal élő gyermekükkel kapcsolatos iskolai panaszkodásuk miatt tartóztattak le... ami miután sajtóhír és közfelháborodás lett, utólag visszakorrekciót indított el, de azért nagyon kemény tünet: amennyire értem, nem a pártok és aktivisták egymás közti iszapdobálásának voltak részesei!
TörlésSytka, megmagyaráznád ezt a kijelentésedet:
VálaszTörlés"A spindiktatúrák a tapasztalat szerint általában (előbb-utóbb) megszelídülnek és átmennek nyílt demokráciává."
Milyen tapasztalatról beszélsz? Tudsz mondani egyetlen spindiktatúrát, amely demokráciává "szelídült"? Mi lenne az átmenet mechanizmusa?
Péter, ajánlom olvasásra Szergej Gurijev - Daniel Treisman "Spindiktátorok" c. kötetéből a "A spindiktatúrák jövője" c. fejezetet. Abban találsz részletes levezetést az okokról és konkrét példákat is, levezetve az átmenet mechanizmusát. A spindiktatúrák fejlődése, a modernizáció betörése és növekedése az a kulcsfolyamat, ami egyfajta külső-belső kényszer mentén elmozdíthat egy ilyen országot egy valódi demokrácia felé. Erre például Malajziát hozzák a szerzők, ahol a spindiktatúrát "a gyerekcipőben járó demokráciára" sikerült leváltani. (Pl. megnőtt az egy főre jutó jövedelem jelentősen nőtt az iskolázottak száma, átalakult a gazdaság, stb...) A fiatal értelmiségiek elkezdtek reformokat követelni, "pezsgő életű ellenzéki" élet alakult ki, így végül az addig uralkodó párt elveszítette a választásokat és kétharmados többségét. Az addig egyeduralkodó UMNO kb. 60 év után elbukott.
TörlésA modernizálódás tehát a kulcs: ha egy spindiktátor sikeresen küzd ellene, akkor ezzel szinten tarthatja a saját rendszerét. De több helyen nagyon nehéz feltartóztatni a modernizációs jelenségeket, sőt szinte lehetetlen. (Pl. az oktatás és tanulás iránti igény nem fog csak úgy megszűnni, mert egy uralkodó ezt óhajtja.) Idézet a könyvből:
"A korábban félelemre építő vezetők áttérnek a megtévesztésre. Azok, akik már manipulációt folytatnak, néha kénytelenek valódi demokráciát kiépíteni. Kiszámíthatatlan, hogy mennyi időre van szükség az átálláshoz, és felmerülhetnek akadályozó tényezők. Nincs semmilyen varázslatos fejlődési küszöb, amelyet átlépve a diktatúrák csak úgy maguktól eltűnnek. Ahogy azonban fokozódik a nyomás, egyre nagyobb esély nyílik a változásra."
Sytka, a könyvet már elég régen elolvastam, és ha jól emlékszem, én ajánlottam neked, akkor, amikor még nem voltál benne biztos, hogy diktatúra-e az, ami nálunk létrejött. Azóta már magad is többször diktatúráról beszéltél, tehát ebben már egyetértünk.
TörlésMalajziát valóban úgy említik, amit te is jeleztél, de elég bizonytalanul, mert ők is látták, hogy a kép nem egyértelmű. Végig megmaradt az alkotmányos monarchia, amit egy igazi diktátor nem nagyon tűrne el, és a választási csalásokat, smear kampányt sem egy ember csinálta, hanem több. Ezen túlmenően, Malajziában csak néhány diktatúra jelleg alakult ki, és nem a teljes spektrum.
De ha még így is lenne, általános tapasztalatként biztosan nem mondható el, hogy a diktatúrák rövid távon a demokratizálódás felé mozdulnak el, és ezt a szerzők is hangsúlyozzák. A tapasztalat eddig az volt, hogy egy spin diktatúra keményedett és félelmi (fear) diktatúrává ment át. Erre hozzák például a Chavez - Maduro, az Erdogan I - Erdogan II ls a Putin I - Putin II tranzíciókat.
Persze, remélhető, hogy hosszútávon ezek a rezsimek végül is vereséget szenvednek, és megszűnnek, de ez nem a fejlődés eredményeként következik be, hanem gazdasági összeomlást követően, amit több dolog is kiválthat.
Vegyük észre, hogy a nyugati „demokrácia” jelentősen eltorzult: a médiafogyasztó bal-liberális narratívába illesztett híreket kap, a közbeszédet bal-liberális narratívák uralják, gyakorlatilag bal-liberális hegemónia alakult ki, az ehhez képesti másként gondolkodást betegségnek, szélsőségnek, fasizmusnak, büntetendő gyűlöletbeszédnek tekintik. Akkor is, ha mérsékelt, és csupán más, mint az egyeduralkodó fősodor... A bal-liberálisok feltűnően rosszul tűrik a hozzájuk képesti másságot.
VálaszTörlésEz indította el a Trump által fémjelzett folyamatokat. A csendes többségnek elege lett abból, hogy szűkül a közéleti mozgástere, hogy a hétköznapi ember észszerűsége „fasizmus” bélyeget kap, és ha elmondja a véleményét, az máris büntetendő „gyűlöletbeszéd”. A demokráciát valójában a de facto bal-liberális hegemónia veszélyezteti, most van helyreállóban a szükséges és egészséges egyensúly.
Gyakorlati tipp: akkor lesz demokratikus egyensúly, amikor a nemzetközi szállodákban a CNN mellett megtalálod a Fox News-t, és amikor a magyar bal-libek a saját propagandamédiájukon kívül a másik narratívát is fogyasztják, végiggondolják. Pontosan eddig fogunk eljutni a következő évtizedben – tehát a demokrácia éppen erősödik.
Laci, valamit nem értek! Ha a nyugati idézőjeles demokrácia valóban jelentősen eltorzult, akkor a Fidesz vezérkarának és holdudvarának a gyerekei mért ebben a jelentősen eltorzult nyugati idézőjeles demokráciákban végzik tanulmányaikat?
TörlésTe mennyire tűröd a hozzád képest másságot?
Az, amit Trump elindított, egyenlőre világszerte döbbenetet váltott ki, beleértve az amerikai republikánusokat is. Már mind az 50 államban kifejezték nemtetszésüket, de lesz ez még mókásabb is. Laci, már előre sajnállak!
Laci, ezek a tippjeid sem érnek egy fabatkát sem! Az a sejtésem, hogy kifogásaidat nem saját tapasztalatod alapján írtad, hanem mint máskor is, átvettél hazug propaganda-szöveget. Mostanában volt szerencsém Portugáliába, Spanyolországba, és Nagy-Britanniába utazni, és képzeld, ezekben az országokban minden szállodában, ahol megfordultam, lehetett nézni nemcsak a Fox News-t, hanem még néhány más jobboldali csatornát is.
Lehet, hogy a magyar "elit" gyerekeit éppen ezért iskoláztatják a nyugati idézőjeles demokráciákban?