2025. január 27., hétfő

Pajzsra emelve

Szóval akkor másodjára is: ő az amerikai elnök. Mondhatnám erre, hogy nem mozgat meg különösebben Donald Trump újraválasztása, hiszen Amerika messze van tőlem. A Földnek nevezett globális faluban azonban bizonyos szempontból mindenki mindenkihez közel került, ráadásul a világ egyetlen szuperhatalmának vezetője olyan székben ül, ahonnan az egész világra hatást gyakorolhat. Még az egyházra is.

Nem volt óriási volumenű esemény, de pár nappal ezelőtt egyfajta "politikai bulit" rendeztek Magyarországon, mégpedig Donald Trump megválasztása miatt. Az utcára kivonuló tömeg, valamint a közöttük feltűnő népszerű popsztárok és közéleti személyiségek szinte ésszel nehezen felfogható hurráoptimista stílusban beszéltek arról, mennyire jó irányba fordultak a világesemények Trump újraválasztásának köszönhetően. A lelkes nyilatkozók nem simán "csak örültek" a republikánus sikernek: szinte már vallásos áhítattal beszéltek arról, hogyan fognak majd a régi-új elnök keze alatt rendbe jönni a háborús kérdések, konszolidálódni a politikai turbulenciák, sőt még a magyarországi gazdasági helyzet is remek lesz.  Ahogy maga Orbán Viktor mondta Donald Trump keddi beiktatása előtt: "Kedd reggeltől egy más nap kel fel a nyugati világ felett!" Értsük tehát jól! Nem pusztán arról van itt szó, hogy egyszerűen kaptunk az életképtelen, járni is nehezen tudó, néha félrebeszélő Biden helyére egy szemlátomást energikusabb és alkalmasabbnak tűnő elnököt. Nem arról beszélünk, hogy a kisebbik rossz elve alapján ("persze Trump is rossz, de még mindig jobb, mint Biden") kompromisszum köttetett az amerikai választásokon. Nem, az ünneplők világképében úgy fest a látkép, hogy itt valóságos áttörés történt, végre fellélegezhetünk és leteríthetjük a felsőruháinkat a bevonuló politikai messiás lábai elé, aki megérkezett a Fehér Házba, beül az ovális irodába és az egész világot rendbeszedi. Make the Earth great again!

Nincs persze semmi újdonság abban, hogy a politikusok mára messiásokká váltak, hiszen ezt látjuk Magyarországon is. Ám aki az elmúlt hetet nem valamiféle földalatti bunkerben töltötte, nyilván szembesült vele, hogy egyelőre a Trump által használt retorika és politikai szándék szögesen az ellenkező irányokba mutat, mint amit a derülten ünneplők vártak. A régi-új elnök nemcsak, hogy nem vetett véget az orosz-ukrán konfliktusnak, hanem egyenesen beszólt Vlagyimir Putyinnak, belengetve újabb gazdasági szankciók bevezetését! Leállíttatta azt a menekültprogramot, ami a tavalyi évben nagyjából százezer üldözött embernek segített - köztük mintegy harmincezer kereszténynek is. Emellett kilépett a WHO-ból, valamint összeveszett Dániával és megpendítette azt a lehetőséget, hogy szükség esetén kész katonai erővel megszerezni Grönlandot. Igaz, legalább a TikTok-ot visszaadta az erre szomjazó amerikaiaknak...

Ezek voltak tehát Donald Trump első napjai elnökként.

Önmagában is van abban valami vérfagyasztó, amikor emberek tömegei hangosan éljenezve pajzsra emelnek egy Donald Trump szerű spindiktátort. De ami számomra igazán megdöbbentővé teszi mindezt, hogy a keresztények mekkora lelkesedéssel vesznek részt ebben. Gondolok itt első körben Amerikára, ahol ennek az embernek a protestánsok a legmegbízhatóbb szövetségesei, köztük olyan ismert prédikátorokkal, mint Franklin Graham (a néhai Billy Graham fia), vagy akár Paula White (aki ugye arról híresült el, hogy "egészségtelen kapcsolatba" bonyolódott Benny Hinnel). Ugyanakkor nemcsak az Egyesült Államokról van szó, hanem ahogy fentebb említettem, akár Magyarországról is. A közvetlen közelemben is vannak kereszténynek, akik úgy beszélnek Trumpról, hogy "bár nem normális a fazon, de szerintem ő egy remek és alkalmas elnök", aki végre helyrehozza majd a dolgokat. 

A politikai ízlés egy dolog. Még azt is elfogadom, hogy valaki demokráciaundorban szenved, és azért támogatja Trumpot, nehogy a woke-ideológia, az abortusz vagy a szélsőségesen progresszív folyamatok elszabaduljanak Amerikában - szétáradva a nagyvilágba. Amellett is lehet érvelni, hogy Trump - szemben a demokratákkal - nem tolja az LMBTQ szekeret, hanem az általa képviselt politikai vonal a hagyományos értékekhez áll közelebb. De a rajongást amit látok iránta, ezzel együtt sem értem. A kendőzetlen messiássá tétel, az önfeledt ünneplés és a felszabadult bulizás egy láthatóan megalomán, gátlástalan és talán a nemzetközi politikában veszélyes ember iránt szerintem beteg tünetek, keresztényként pedig különösen is elborzasztók. Nem ismerem a jövőt, de el tudom képzelni, hogy Amerika régi-új elnöke csinálni fog valami olyasmit, amit a saját szavazói sem akarnának, akik neki hatalmat adtak. Nem Grönland katonai elfoglalására gondolok (azt nem tartom valószínűnek), hanem valami sokkal rosszabbra. De Isten adja, hogy ne legyen igazam...

26 megjegyzés :

  1. Szerintem ez csak érzelmi vibrálás. Sokaknak, így számomra is, a progresszív liberalizmus tűnt és tűnik valami elszabadult veszedelemnek. Képviselői nem csupán abnormális "értékeket" vallanak, de azokat igyekeztek, igyekeznek másokra is erőltetni, vannak eszközeik: eszeveszettül szankcióznak, éltetik a háborús hangulatot, és csak az gondolkodik minőségien, aki az ő szájízük szerint teszi. Trump nagy remény hozzájuk képest.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Igen, ezt írtam is a bejegyzésben, hogy emiatt lehet érvelni Trump mellett. De én nem azt látom, hogy "ez csak érzelmi vibrálás". Ez rajongás, kritikátlan pajzsra emelés, a potenciális veszélyek elbagatelizálása. Érdemes a kormány kommunikációját meghallgatni, hogyan reagáltak arra, hogy Trump újabb szankciókat vetne ki Oroszországra. Elkenik ennek a súlyát, jelentékteleníteni próbálják, kicsinyíteni. Van olyan ismerősöm is, aki akadémikus ember, mégis áhítattal beszél Trumpról, Amerikában pedig a keresztény lapok egyfajta "Círuszként" állítják be, az Isten emberének láttatják. Sokkal többről szól ez érzelmi vibrálásnál és a woke-ideológia vagy a progresszív tendenciák elleni védekezésnél.

      Törlés
    2. Valóban jó szó az áhítat. De ez nem Trumpnak szól, hanem a másik oldaltól való félelmek alóli részbeni felszabadulás extázisának tudható inkább be. Szerintem. Sajnos itt az EU-ban még a régi regnál, nekünk még maradt, van félnivalónk a "brüsszeli" agytröszt húzásaitól. De az is érzelmi vibrálás, amikor ezeket írom. Mind érzelmileg vibrálunk. Oroszország "megfenyegetése" amúgy nem jó ötlet, már csak azért sem, mert maga Putyin is megegyezni akar. Egyetlen pozitív értelme lehet: verbális gesztus Ukrajna felé -- talán még Putyinnal is egyeztetve előre. Őket megállítani, az EU regnáló vezetőinek háborús pszichózisa mellett igazi kommunikációs, pszichológiai csata lehet a színfalak mögött. Ha úgy merül fel a kérdés, hogy progresszív liberalizmus vagy Trump, akkor Trump. És akkor is, ha tálcára kell emelni. De ez is érzelmi vibrálás. A másiktól félünk, borzongunk.

      Törlés
    3. "Ha úgy merül fel a kérdés, hogy progresszív liberalizmus vagy Trump, akkor Trump. És akkor is, ha tálcára kell emelni. De ez is érzelmi vibrálás. A másiktól félünk, borzongunk."

      Számomra nem Trump, és igen, még akkor sem: éspedig azért, mert nem feltétlenül "úgy merül fel a kérdés". Egyrészt, tőlem a liberálisok nyomulhatnak, a melegek szerethetik egymást, aki akar, nemet válthat. Ez az én életemet semmiben nem befolyásolja. Tudom, hogy az egész kormányzatunk a propaganda teljes súlyával ennek ellenkezőjét igyekezett elhitetni velem az előző években, de nem sikerült. Nem értek egyet velük. Másrészt, a lényegi kérdés nem biztos, hogy a "Trump vagy progresszív liberalizmus" kettőse kapcsán keresendő. Mi van, ha a "Trump+eszkalálódó / kirobbanó háborúk VS progresszív liberálisok" közül kell választani? Sajnos látok erre esélyt. És bár nagyon-nagyon nem támogatom a woke-ideológiát és a progresszív túltolt liberalizmust, de inkább küzdök az ő jelenlétükkel, mintsem egy terjedő háborús fenyegetéssel, vagy ne adj' Isten kirobbanó háborúkkal. Sok más dologról nem is beszélve. Márpedig Trump csomagjában szerintem mindezek benne vannak.

      Törlés
  2. Tisztelem a véleményed, és akkor is, ha az is csak érzelmi vibrálás, szerintem. Szép és jó dolog az, hogy más-más véleményen lehetünk. Ennek lehetőségét vitatja el a progresszív liberalizmus, szerintük csak egy minőségi vélemény van, az övék, És ez tény. A Trump-félelmek viszont csak potenciális lehetőségek. Nem lesznek háborúk, Trump előző ciklusában sem voltak. De rendben van az, hogy másnak látjuk. Idehaza is nagyon másnak látják pl. Magyar Pétert: az egyik oldal elborzad, az agyát dobálja a pszichés problémáitól, és felemelkedését, népszerűségét Hitler nekiindulásával vonja párhuzamba, a másik oldal pedig isteníti, messiást lát benne. És mind a kettő véglet, mind a kettő erős érzelmi vibrálás. Az igazsághoz mindig volt, van és lesz Istennek is egy szava.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Én is tisztelem a véleményed, noha nem osztom és szerintem tévedsz a liberalizmus kapcsán. Viszont azzal mélyen nem értek egyet, hogy mindez csupán "érzelmi vibrálás". Ezt szimplifikációnak érzem. Persze, tele van érzelmekkel, emóciókkal, de nem csak az, sőt alapvetően nem az. Viszont képtelen vagyok szépen levezetni pontról-pontra miért látom úgy a világot, a társadalmak működését, ahogyan látom. Néha még önmagam számára is nehéz összefoglalni.
      A Trump-félelmek valóban potenciális lehetőségek, ám azért, mert az előző ciklusában nem történt meg valami, az nem garancia arra, hogy most sem fog. A helyzet ugyanis a (geo)politikai színtéren egészen más.

      Törlés
    2. Azért mégis az a tény, hogy a progresszív liberális elit, a "brüsszeliták" akarnak, erőltetnek, finanszíroznak háborút. És Trump az, aki ellene van, aki meg akarja szüntetni, aki békét szeretne. Az ma csak potenciális esély, hogy Trump háborúzna, a progresszív liberálisok háborús pszichózisa viszont megfogható valóság. A jövő nyitott, és bármi lehet persze. De a jelen az azért tényszerű. És a jelenben nem Trumptól kell félteni fiataljainkat, jelenünket, jövőnket.

      Törlés
    3. "Azért mégis az a tény, hogy a progresszív liberális elit, a "brüsszeliták" akarnak, erőltetnek, finanszíroznak háborút."

      Csak név nélkül, NÉVTELENként lehet ekkora ostobaságot állítani! Vagy olyan bátor, hogy nevedet is adod kijelentéseidhez?

      Törlés
    4. " És Trump az, aki ellene van, aki meg akarja szüntetni, aki békét szeretne."

      Egészen eddig azt hallgathattuk, hogy a "brüsszeliták" szavaznak meg újabb és újabb szankciókat és ez nem a békét mozdítja elő, hanem a háborút. Most Trump is beígérte Oroszországnak, hogy újabb szankciókkal sújtja. Emellett megfenyegette Grönlandot, hogy ha kell, katonai erővel fogja megszerezni.

      Mindebből a te konklúziód az, hogy Trump békét szeretne...

      Törlés
    5. Igen, békét szeretne, békét teremt, szerintem. De írtam már föntebb: 'Oroszország "megfenyegetése" amúgy nem jó ötlet, már csak azért sem, mert maga Putyin is megegyezni akar. Egyetlen pozitív értelme lehet: verbális gesztus Ukrajna felé -- talán még Putyinnal is egyeztetve előre. Őket megállítani, az EU regnáló vezetőinek háborús pszichózisa mellett igazi kommunikációs, pszichológiai csata lehet a színfalak mögött.' Szóval én verbális gesztusnak tartom, vagyis nem Oroszország ellen szól, hanem Ukrajna elérésének. Egy megtébolyult EU-elit háborús uszító támogatása mellett, ellenére kell béketárgyalásra, megegyezésre hívni.

      Törlés
  3. Trump kizárólag azért nem akart, akar háborúzni sehol, mert nem akarja, hogy az amcsi nép akkor egyesüljön és egy akaraton legyenek. Trumpnak az a célja, hogy megossza az amcsikat és mindig legyen ellenség, így tud hatalmon maradni. Trump egy rettentő primitiv, buta, tanulatlan ember, ráadásul bűnöző, parázna és hazug. És mindenerre rájön, hogy nárcisztikus pszichopata.
    Még a bibliára se tette rá a kezét az eskünél a nagy keresztény.

    Amúgy meg sok jobb oldali ellenzi trumpot és nem fogja megszavazni az örültségeit, a bírók és kormányzok se fogják támogatni a baromságait, úgyhogy nem kell aggódni attól, hogy valami nagy földindulás lesz...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Zoliba, Trump jellemzésed tűpontos, azonban utolsó kijelentésed engem nem győz meg arról, hogy nem kell aggódni. Valóban, az amerikai demokratikus felépítménybe sok olyan fék van beépítve, ami tompíthat, vagy megakadályozhat egy "földindulást". Azonban ezek a Trump előtti állapotokra jellemzőek. Trump azonban már régen (még első regnálása idején) elkezdte ezek bomlasztását, és most gőzerővel ezek eltávolításán dolgozik. Első intézkedési között szerepelt a közigazgatási, bírósági és katonai területeken a tisztogatások elkezdése. Ez várható minden területen, beleértve az oktatást és az egészségügyet is. Honnan lehet ezt tudni? Olvasd el a Project 2025 dokumentumot, amelyben részletesen le van írva az amerikai diktatórikus rendszer kiépítésének terve. Ennek ismeretében azt hiszem, okkal lehet aggodni.

      Törlés
    2. Zoliba: Ha Trump nem tudja átvinni az akaratát, akkor jön utána egy még trumpabb, aki átviszi. Tehát szemellenzős bal-lib szempontból aggódni van miért, de felelősen gondolkodó emberként be lehet látni, hogy a demokrácia már csak ilyen: időnként egy-egy ország kb. felének nem fog tetszeni az aktuális irány, és ezt a helyzetet nem lehet cinkelt módszerekkel, hack-elt jogszabályokkal módosítani. Nem írhatod a Btk-ba, hogy bűncselekmény unszimpatikusan beszélni.
      Ha a bal-libek a saját honfitársaikat is úgy szeretnék, mint elvben a 'zemberiséget, akkor nem romlott volna a belföldi jólét, és nem buknak meg. Tehát meglepő módon a feladat bal-libéknek: szeresd honfitársadat, mint a nemzetköziséget, és minden rendbe jön számodra.

      Törlés
    3. Péter, itt pl. egy cikk arról, hogy miért lesz nehéz dolga trumpnak:

      https://telex.hu/kulfold/2025/01/28/pete-hegseth-mitch-mcconnell-matt-gaetz-donald-trump-egyesult-allamok-republikanus-szenatus

      Törlés
    4. Zoliba, bárcsak olyan optimista lennék, mint te! Mitch McConnell egy igazi, becsületes konzervatív politikus, aki valóban nagy befolyással rendelkezett az amerikai politikában, de ő már múlt idő. Elmúlt 82 éves és már bejelentette, hogy nem indul majd a 2026-os időközi választásokon. Trump és követői gondoskodnak róla, hogy a kiöregedő és ellenszegülő képviselők és szenátorok helyébe elvtelen MAGA tagokat juttassanak be a törvényhozásba.

      Én inkább a civil szervezetek ellenállásában látok lehetőséget, mert ezek sokkal erősebbek és jelentősebbek, mint pl. nálunk. Ezt tudja Trump is, és már el is kezdődött ezek lejáratása és ellehetetlenítése.

      Törlés
    5. https://hu.euronews.com/2025/01/29/ujabb-trump-rendeletet-blokkolt-a-biro-ezuttal-a-kozerdeku-segelyek-befagyasztasa-miatt

      Minden nap, héten lesz egy ilyen, egy idő után megunja a szőkeherceg....

      Törlés
    6. Zoliba, nem ismered, ő nem egy "megunós" típus, viszont velejéig tisztességtelen és gátlástalan. Igen, lesznek ilyen próbálkozások, de a kérdés az, hogy Trump meddig tart tiszteletben ilyen szövetségi bírói döntéseket, mikor jelenti be, hogy neki a bíróságok ítéletei sem számítanak, felülbírálhatja őket, és azt csinál, amit akar, mert ő az elnök.

      Ma már kiállt Trump szóvivője, és kijelentette, hogy Trump azt csinál, amit akar, mindenhez joga van, mindenre hatalma van, őt nem kötik a törvények, bármilyen törvényt önkényesen felülírhat és ignorálhat.
      Ezt az állapotot nevezik diktatúrának, és ez megtörténhet a 20. században, az USA-ban. Ettől kezdve már csak az a kérdés, hogy az önkény mit vesz célba és milyen eszközöket enged meg magának.
      Tetteivel bátorítja az olyan zsebdiktátorokat, mint amilyen például Orbán.

      Törlés
    7. https://hang.hu/kulfold/visszavonta-a-trump-adminisztracio-a-tamogatasok-befagyasztasat-172279

      Túl sokat gondolsz trumpról, pedig olyan mint egy ovodás gyerek, aki csak örjöngeni tud ha nem kap meg valamit.
      Próbálkozik de sorra bukni fog minden örültsége, meglátod.

      Amelyik kutya ugat, az nem harap tudod :)

      Ha meg mégis esetleg túl messzire menne, akkor leszedik a térképről végleg....

      Törlés
    8. No, majd meglátjuk! Emlékezz arra, hogy Trump soha semmiben nem ismerte el, hogy vesztett. Én már ingatlanügynök korától ismerem. Legalább háromszor csődbe ment, de addig csalt és vesztegetett, hogy mindig visszatért. Ha kellett, még az apjától is lopott pénzt. Ilyen ember ő.

      Igen, annak van esélye Amerikában, hogy "leszedik a térképről", de én azt szeretném látni, hogy demokratikus módszerekkel állítják meg.

      Törlés
  4. trump az álkereszténység egyik legnagyobb reklámja a világban, és a keresztények (magukat kereszténynek tartók) 99%-a örjöngve csápol neki... a másik ilyen a római pápa meg putyin+kirill, nekik is örjöngve csápolnak a "keresztények"...
    az is érdekes, hogy míg Mo-on a magukat kereszténynek tartók kb 99%-a totálisan orbánhívő+trumphívő, addig az usa-ban a magukat kereszténynek tartók kb fele trump szavazó, másik fele demokrata szavazó...

    VálaszTörlés
  5. Szia Sytka! Osztom aggodalmadat Trumppal és a most kezdődött második Trump-korszakkal kapcsolatosan. Az első napok eseményei csak fokozhatják ezt az aggodalmat.

    Most azonban ahhoz a kijelentésedhez szeretnék csatlakozni, amelyben aggódsz amiatt, hogy „a keresztények mekkora lelkesedéssel vesznek részt” a narcisztikus szocipata Trump imádatában. Nos, szerencsére ez nem mondható el általánosságban a keresztényekre. Ezt demonstrálta január 20-a legbátrabb embere, Mariann Budde püspök, aki bátorkodott szembesíteni a nárcisztikus szociopatát a kereszténység alaptanításaival.
    A kérdés ezek után az, hogy kik a valódi keresztények? A Mariann Budde püspökhöz hasonlóak, vagy a trumpista egyházi vezetők, akik Isten és Trump közül Trumpot választják? Egyáltalán kik ők, evangelikál sarlatánok, vagy politikai keresztények, esetleg álkeresztények?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Péter, jogos, közben én is utánaolvasgattam és a katolikusok alig több, mint fele állt ki Trump mellett. A protestánsok nagyobb számban vannak a háta mögött, de ott is sokan másként látják a személyét. Tehát mondjuk akkor úgy, hogy az amerikai egyház megosztott, de összességében inkább Trump felé hajlik, mintsem vele szemben.

      Törlés
    2. Valójában célszerű drukkolnotok Trumpnak, hogy mindent meg tudjon csinálni, amit akar, és a 'zemberek ne legyenek elégedettek az eredménnyel. Ugyanis ha nem tudja megcsinálni, akkor vannak legalább ketten mögötte a sorban, akik még úgyabbul megcsinálják, és ezzel csak időt veszítünk.
      Ha pedig megcsinálja, és az jó? Akkor azon majd el lehet gondolkodni.

      Törlés
  6. Egy általános észrevétel: tudatosítsuk, hogy Trump addig számított gáznak, amíg színre nem lépett Magyar Péter, és új jelentést nem adott a „nagyon gáz” kifejezésnek. Azóta Trump-ügyben nincs igazán miért aggódni, pláne azoknak nincs, aki MP-nek még drukkolnak.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Laci, kijelentéseid továbbra is egybites világképről tanúskodnak, és arról, hogy fogalmad sincs az amerikai politikai életről.

      Trump - mint ahogy Laciba is írta - egy rettentő primitív, buta, tanulatlan bűnöző, parázna, hazug, nárcisztikus pszichopata. Akinek nyíltan az a célja, hogy leépítse az amerikai demokratikus rendszert. Egy diktátor, olyan, mint Putin, Hszi, Kim Dzsongun, Erdogán, vagy Orbán. Ezekben közös, hogy egyetlen dolog érdekli csak őket: saját maguk.

      Háborúval és békével kapcsolatos hőzöngései normális emberek számára nevetségesek voltak, és ezek most, hogy hatalomra került, be is igazolódnak. Az "egy nap alatt békét teremtek"-ből látjuk, mi lett: az ami volt, üres hőzöngés.
      Névtelennel együtt hangoztatod azt a nevetséges nézetet, hogy Trump békét szeretne. Az sem gondolkoztat el, hogy ha valóban békét szeretne, akkor miért lépett fel területi követelésekkel három országgal szemben is, még beiktatása előtt? Számotokra ez békés szándékot jelent? Szerintem egy diktátor csak addig a béke embere, amíg mindenki enged a követeléseinek, s akkor ér véget a béke, amikor valaki ellent mer mondani. A világ soha nem volt olyan közel az újabb világháborúhoz, mint most, amikor megérkezett a nagy békecsináló.

      Abban reménykedsz, hogy Trump jól fogja csinálni, és akkor majd el lehet gondolkodni ezen. Javaslom, hogy inkább te gondolkozz el azon, hogy lehet jól irányítani egy országot úgy, hogy minden területen lecseréli a szakembereket dilettáns seggnyalókra? Trump egészségügyi minisztere, RFK, összeesküvéselméletekben hisz, tagadja az orvostudomány alapjait, saját bevallása szerint valami kukacok rágták az agyát, és ez az ember fog dönteni oltásokról, gyerekekről, gyógyszerekről, az egészségügyről. Az már csak természetes Trump esetében, vagy alapkövetelmény, hogy RFK nem orvos, viszont elmebeteg.

      Törlés
  7. Azon töprengek magamban, és most megosztva is, hogy méltó-e a hitüket megélőkhöz, itt és most meglett teológusokhoz akár a félelem, bármely oldalról is, akár ez a vita. Szerintem amúgy nem, ám egy teológiai hozadéka azért lehet: ha saját érzelmi vibrálásod, véleménynek, vagy netán igazságnak véled, akkor az számodra világosság, a másik érzelmi vibrálása, véleménye igazsága pedig sötétség. És a sötétség most sem fogadja be a világosságot. De ennyi. Több nincs benne.

    VálaszTörlés

Megmondhatod te is... de kérlek, NE tedd névtelenül!
(A szerző a beírt kommentek közül bármelyiket előzetes figyelmeztetés és minden magyarázat nélkül törölheti. Kommentedben ne használj túl sok hivatkozást, mert a rendszer automatikusan moderál!)