Az éppen zajló foci-EB-re mi nem egyszerűen kijutottunk, hanem szinte diadalmenetben érkeztünk: egyetlen szerencsétlen kis vereséget leszámítva a magyar válogatott hibátlan bizonyítvánnyal nevezett be a tornára. Éppen az ebből következő elvárás okozhatja most a vesztünket - de ez nem feltétlenül a válogatottról, hanem inkább rólunk, a közönségről szól, mert az egekig felmagasztalt nemzeti tizenegytől még az egeknél is magasabb színvonalat várunk. És néha ugyanezt tesszük a hitéletünkben is...
Azt várja tőle a magyar nép, hogy ha kell, egyedül megnyerje a meccseket, soha ne legyen rossz napja, fordítsa meg a helyzetet ha hátrányban vagyunk, végül adja oda a mezét minden ezért könyörgő kisgyereknek. A képernyő előtt hullámzó szőrös sörhasak távolról megszakértik mi egy világklasszis dolga. Ahogy Magyar Péter jelenleg a politikai messiásunk, úgy Szoboszlai Dominik a nemzeti félistenünk, aki választott népünkért mutat be fociáldozatot az erre kialakított stadionszentélyekben.
Nem tudom ő maga mit szól ehhez, de gyanítom, hogy profi és népszerű sportolóként is nehéz feladat a helyzetet kezelnie. Olyan súly nyomja a huszonhárom éves vállait, aminek az elhordozására egy ember - legyen bár nagy tehetség a maga területén - igen nehezen képes. Nem is feltétlenül szakmai értelemben, habár úgy sem lehet állandóan szárnyalni, hanem inkább jellemében, világlátásában, élettapasztalatában. Ilyenkor szokott egy idő után bekövetkezni a mentális összeomlás, a teljes kiégés, a belső tragédia, a félisten nemezise, amikor aztán az aláhullást látva a tömegek fejcsóválva megállapítják: lám, megadatott neki a lehetőség, hogy naggyá váljon, de nem tudott élni vele. A sikerében közösen akarunk vele fürdőzni, az aláhullása azonban egyedül az ő hibája és felelőssége.
Persze itt még nem tartunk: Szoboszlai most még nagyon magasan van. A szerdai német-magyar után is valószínűleg magasan marad, legyen bármi a vége a nagyon nehéznek tűnő meccsnek. Nincs bukásszag a levegőben, de mégis van bennem egy érzés, hogy ez az össznépi elváráscunami előbb-utóbb megtermi a gyümölcsét - és az nem teljesen Szoboszlai hibája lesz.
Amiért ezt a példát előszedtem, az nemcsak az éppen zajló Európa Bajnokság, hanem maga a jelenség, amikor emberektől elképesztő teljesítményt várnak el a körülötte állók anélkül, hogy józanul felmérnék a lehetőségek határait. Ez a hiba az egyházban is masszívan benne van. Jómagam teológián tanító oktató és lelkipásztor is vagyok egy személyben. A két szerepkör csak némileg van átfedésben, az egyik közös pontjuk azonban világos: az embernek 24/7-ben példaképként kell funkcionálnia. Ezt egyébként jónak és elvárhatónak is tartom önmagában. Aki másokkal foglalkozik vagy más emberek elé kiáll, az viselje is ennek a terhét és igyekezzen - ez rendben volna. A kérdés az, hol húzzuk meg a példaképség határait: valahol az ég alatt vagy már felette? Mert sokszor van olyan benyomásom, mintha az egyházban már kevés lenne a Mindenható, és itt is félistenekre lenne szükség. A lelkipásztor például mindig a Jóisten hallótávolságában él, ő az aki közvetíti a mennyország friss üzeneteit a földi híveknek. Neki ez a dolga, azért tartják, hogy mások helyett is higgyen, akiknek vagy van kedvük ehhez vagy nincs. A hívők hangulatuk szerint döntik el mennyit feccölnek bele a saját közösségük építésébe - de a lelkész éjjel-nappal dolgozzon ezért, mindig ott legyen a szeren és prédikációi egyszerre legyenek tüzesek, de higgadtak, felrázók, radikálisak, miközben ne bolygassák meg túlságosan a dolgokat. Röviden, de azért alaposan beszéljenek, pihenőnapjukon este is lehessen telefonon zokogva hívni őket, hallgassanak mindenkit figyelemmel, menedzseljék a közösség szervezési ügyeit - és mindezt persze vatikáni valutáért.
Ha egy egyházi szolgáló képes így szárnyalni, többé válhat embernél: egyfajta keresztény félisten lesz belőle. Vagy talán a keresztények Szoboszlai Dominikja, akitől utána mindig elvárják majd a heti egy gólt és gólpasszt. S mivel ezt teljesíteni lehetetlenség, mert az ember nem képes állandóan meghaladni önmagát, a kiégés és alábukás garantáltnak tekinthető, pusztán idő kérdése.
A most zajó foci-EB és Szoboszlai Dominik agyonsztárolása remek szimptómája annak, hogyan gondolkodunk úgy általában az emberi teljesítményről, a sikerről, a képességekről és a lehetőségekről. Amikor egy végletekig hajszolt félisten végül alábukik emiatt és kiderül ő is csak ember, a legtöbbször tudomásul vesszük a dolgot és máris további lehetőségek után nézünk. De nem töprengünk el azon, hogy talán mi hajszoltuk ezeket az embereket olyan magasba, ahonnan csak nagyot esve lehet megérkezni.
Sytka, soraidból azt érzem, mintha készülnél a vereségre. Tényleg? Egyébként egy harcos vereséget tartok én is a legvalószínűbbnek.
VálaszTörlésA minap arról beszélgettünk csapatszinten ma már egészen más a szurkolás iránya, mint ami a mi fiatalságunk idejében volt. Mi Fradi, vagy Honvéd, vagy Újpest, stb. szurkolók voltunk, ma azonban a fiatalok sokkal inkább egy-egy sztárjátékosnak szurkolnak, és őt követik. Ezt mutatja az is, hogy egy-egy sztár követőinek száma sokkal nagyobb, mint annak a klubnak, amelyikben játszanak. Ez elég rossz jel, mert ennek lehet negatív hatása is a sportra. A labdarúgás több mint egy évszázada a helyi közösségek köré épült, azok támogatták a klubokat. A szurkolói hűség, mint a hit, gyakran apáról fiúra szállt.
Péter, azt nem mondanám, hogy "készülök a vereségre", de tény, hogy meglepődnék a győzelmen (mármint a németek ellen). Amire a figyelmet irányítani akartam, hogy nem érdemes olyan elvárásokat támasztani a csapat felé, amit lehetetlen megugrani. Az még oké, hogy ne "térden állva haljanak meg" a pályán (a harcos vereség jogos elvárás), de én azt érzékelem, hogy nem állunk meg ezen a ponton: Szoboszlainak mindig klasszisteljesítmény kell felmutatni, elvégre ő a Szoboszlai!
TörlésAmit még írsz, való igaz, tényleg nem csapatoknak, hanem sztároknak szurkolnak manapság - de azt nem tudom ez konkrétan miben okoz kárt a sportnak? Szerintem (valahol hozzá kell tenni: sajnos) a foci is az üzlet köré épül manapság: ha egy sztárral lehet eladni a merchandising raktár teljes készletét, akkor vele adják el, ha egy csapattal, akkor a csapattal. Ezzel tényleg elveszik valami, de annyi előnye talán van, hogy felértékelődik az egyéni teljesítmény. Ha ki akarsz emelkedni, nem elég a csapatodnak jónak lenni, személyesen is keményen küzdeni szükséges.
Na, nem adtuk annyira könnyen a bőrünket legalább. :-) Ez egy jobb csapat volt, kár hogy az EB az előző meccsünk miatt most elmegy. :-(
TörlésMég elvileg továbbjuthatunk, ha
Törlés- Skócia kikap Svájctól (most éppen vezetnek a skótok egy öngóllal), és
- mi meg jól megverjük őket, és
- a harmadik helyezettek között csak egy lesz 4 pontos.
...és mire leírtad, már 1:1 a Skót-Svájc :-) De még hosszú a vége. Nem hiszem, hogy ez a matematikai esély játszik számunkra, ráadásul túl sok gólt is kaptunk, miközben összesen 1 találatunk van.
TörlésValóban! :-)
TörlésÉs aztán ez is maradt az eredmény. Ez nem a legjobb számunkra, mert így a skótok nagyon fel lesznek spannolva. Mivel fizikailag sokkal jobbak nálunk, és tudni fogják, hogy győzelemmel biztosan továbbjutók lesznek.
Nem féltem Szoboszlai Dominikot. Az apja nem sztárnak nevelte, hanem a tehetségét járatta csúcsra úgy, hogy közben folyamatosan alázatos szorgalomra és munkára nevelte. Ez stabil egyensúlyt ad, főként, ha okos, erős emberek is körül veszik. Szoboszlai szülei és a menedzsere eddig ezt a benyomást keltették. Amit róluk és a velük való kapcsolatáról tudni lehet, annak alapján szerintem nincs miért aggódnunk. Egyébként sok sztár képes teljesen "normális" maradni.
VálaszTörlésAlapvetően én sem féltem, nem vele van a gond, hanem "velünk" szurkolókkal. (Akinek nem inge...) Eleve a focitudós tömegek azt is tudják, hogyan lehet mérni egy játékos teljesítményét: gólra. Ennyi. Aki gólt rúg, az jó játékos, aki nem, az nem. (Kapusok talán felmentettek ezalól...) Az olimpián is ugyanezt műveik az emberek, csak egy kérdésük van: szerzett érmet? Ha igen, akkor ő egy top level sportoló, ha kétszázból tizenkettedik lett, az nem számít teljesítménynek.
TörlésSzoboszlai is hibázik persze, vannak rossz meccsei, de azt, hogyan irányítja a csapatot, hogyan lő szabadot, hogyan rúg szögletet, nem lehet olyan látványosan mérni, mint hogy hány gólt rúgott.
Nomeg a kedvencem a pénz, mint érv: hát kap elég fizut, oldjon meg mindent, az a dolga, könnyű élete van! Gondolom a fotelből szakértők nem gondolják végig, hogy pl. Szoboszlai egész gyerekkora elment arra, hogy felkészült legyen, rengeteg energiát öltek bele és ölt bele maga is a sikerekbe, külföldön pedig előkelő sorozatban jut lehetőséghez, ami nem az ölébe hullott, hanem minden meccsen igazolnia kell, hogy a Liverpoolba való játékos.
A fiam focizik, tudnék sokat mesélni mennyi lemondással, feszültséggel, odaszánással, anyagiakkal jár együtt az egész - tömény fegyelmezettség kell rendszeresen edzésre járni, a súlyodat figyelni, vidékre leautózni, és persze mindig teljesíteni minden körülmények között. A sok fotelszakértő kommentelő szerintem bele sem gondol ezekbe.
Szoboszlait én sem féltem, habár bele lehet hajszolni a közönségelvárások mentén mindenkit csúnya összetörésekbe.