2024. december 21., szombat

Ördög, dráma, szenteltvíz - Scheffer Kevinnel

Ha karácsonyhoz érkezünk, valamelyik tévécsatorna szinte kötelességszerűen hozza nekünk Kevint, akitől reszketnek a betörők. Na, én most egy másik Kevint szeretnék a figyelmetekbe ajánlani! Azt nem mondom, hogy tőle a démonok reszketnek, mivelhogy a Vatikánban tanult ördögűzést, ettől függetlenül igen érdekes beszélgetést folytattunk erről az örökké népszerű témáról - ráadásul remek hangulatban!

Elismerem, hogy nem tipikusan karácsonyi a dolog, mégis érdemes végignézni a Scheffer Kevinnel közös párbeszédünket az ördögűzésről, hiszen nem egy szokványos témáról van szó. Van benne egy kis misztikum, van benne egy kis szenzáció (a popkultúra felhajtóerejének köszönhetően), és van benne szerintem nem kicsi pszichológiai és lélektani hatás. No meg szőr mentén szó esik benne Gabriele Amorth atyáról, a "legendás" vatikáni exorcista papról is.

A műsorban igyekeztem felvenni a szkeptikus ateista és a szkeptikus hívő köntösét is - utólag visszanézve mérsékelt sikerrel. Lehettem volna rámenősebb. Nyilvánvaló, hogy egy szekuláris térben élő nem hívő ember számára egyáltalán nem létezik sem az ördög, sem a démonok, ahogy pokol sincsen. Ezeket a jelenségeket a felvilágosult szellem a termékeny vallási fantázia számlájára írja, így hát az ördögűzés aktusát is szimplán lélektani-mentális sajátosságokkal magyarázza. Az ördögűzés egyfajta vallási koreográfia, aminek a végén a "beteg" jobban lesz - ha mindenki teszi a dolgát. Emellett azonban ott van a szkeptikus hívő is, aki divathóbortként kezeli a démonűzést. Szerinte a legtöbb ilyen eset csak kamu, ahol valójában bűnök állnak a háttérben, amit pokoli lényekként személyesít meg az ördögűző és páciense. No és hozzáteszem még önmagam is, aki határozott protestánsként nem tudok mit kezdeni a szentelt vízzel, a feszületekkel és a latinul imádkozó ördögűző pappal. Minek kellenek ezek, amikor Jézus semmi hasonlóhoz nem folyamodott, hanem "egyszerűen" csak kiparancsolta a gonosz lelket az emberekből? Nos, a műsor számomra talán legérdekesebb válasza éppen erre született meg...

Akárhogyan is, Scheffer Kevinnel nagyon jó volt beszélgetni! Kevin egyébként patrisztikai témából dolgozik a doktoriján és ezt is tanulta az egyetemen - fellélegzés számomra, hogy nem egy vadkarizmatikus ördögűzővel ülhettem egy asztalnál, hanem egy érezhetően képzett és gondolkodó emberrel. Úgyhogy, mindenkinek kívánok ördögmentes karácsonyi ünnepeket - az adást pedig itt tudjátok megnézni:



2024. december 17., kedd

Elévülhet-e a bűn?

Nem igazán kerül az ember közelebb a karácsony hangulatához, ha a tizenegy éves kisfiú, Till Tamás egykori meggyilkolásáról szóló híreket olvassa. Márpedig most tele van ezzel a sajtó: a gyermeket huszonnégy évvel ezelőtt ölték meg, és csak ennyi idő után sikerült megtalálni földi maradványait. Ami legalább ilyen fontos, hogy az elkövetőt is utolérték, ám egyes hatályos törvények alapján a bűncselekmény annyira régen történt, ráadásul a gyilkos maga is kiskorú volt annak idején, hogy jogi szempontból elévült az ügy. Avagy mégsem: mert van, amin nem lehet átlépni...

Aki követi a napi sajtót, nyilván tud róla, hogy jelenleg zajlik egy jogi hercehurca, miszerint az ilyen minősített emberölési ügyek esetében ne beszélhessünk a bűncselekmény elévüléséről - vagyis akármennyi év után is kerül elő a tettes, büntethető legyen. A Főügyészség szerint egyébként szegény Till Tamás esetében amúgy is ez a helyzet, mivel a minősített emberölésnél kizárható az elévülés fogalma. Most zajlik az eszmecsere arról, hogy részben a borzasztó bűncselekmény hatására igazítsunk a törvényeinken.

Nem szeretnék belekotyogni ennek a sötét történetnek a jogi hátteret érintő kérdéseibe, hiszen nem vagyok jogász, nem igazodok el abban, hogy a büntetőjog területén mi számít megfelelőnek, méltányosnak vagy akár hiányosnak és javítandónak. De úgy látom, hogy ebben a gyilkossági históriában nem is feltétlenül csak a jogászkodásról van szó, hanem a pragmatikusságnál sokkal mélyebben futó, emberi érzéseket is megpendítő szálakról. Mert miközben az ember elborzadva felháborodik, amikor egy kisgyermek meggyilkolásáról olvas, a legsötétebb érzései között is felvillan egy-egy kisebb szentjánosbogár, az igazság szikrája: például az, hogy emberként erkölcsi kötelességünknek érezzük, hogy az ilyen gonosztettek száz év múlva se maradjanak büntetlenül! Lehet, hogy naiv vagyok, de mégis azt érzem, hogy most a jog nem beelőzi az erkölcsöt, hanem az erkölcsi felháborodásunk után szeretnénk a "jogot művelni". Tehát előbbre kerül az, amit helyesnek gondolunk (egy gyermek meggyilkolása ne évüljön el), és csak ennek fényében fogalmazzuk meg a törvényeinket.

Sokszor nem így van, hanem a jog és az erkölcs külön utakon járnak. Most viszont a bennünk lévő erkölcsi érzékre támaszkodva akarunk csiszolni a jogi kategóriáinkon. És úgy vélem, ez nagyon is rendben van így. Normális üzemmenetben a jog az erkölcsöt tükrözi - és nem fordítva. Kár, hogy az ilyen manőverekre többnyire akkor szoktunk képesek lenni, ha valami tragikus történik - például meghal egy gyermek.

A jog persze így is beszél arról, hogy bizonyos bűntettek egy idő után elévülnek. Az eset kapcsán azonban leginkább mégis az a kérdés merült fel bennem, hogy erkölcsi értelemben van-e a bűnnek elévülési ideje? Létezhet-e olyan, amikor kellően sok idő telik el egy bűn elkövetését követően, hogy az már olyan mértékben a feledés homályába vész, hogy büntethetőségét veszíti?  Ha muszáj lenne erre válaszolnom, akkor azt hiszem inkább nemmel szavaznék. Nemcsak a bibliai elvek mentén, de azért az is benne van a pakliban. Tudomásom szerint a Biblia beszél arról, hogy az idő képes akár bűnök által okozott sebeket is begyógyítani, de azt sehol nem tanítja, hogy a bűn kezelésének elvárható erkölcsi módja, ha sok ideig nem hozzuk felszínre. A bűn addig marad meg bűnként, ameddig nincs igazán orvosolva: vagyis világosságba emelve, megbánva, megbocsájtva, elrendezve.

Ez persze nem feltétlenül egyszerűsíti le a dolgot. Hiszen adódhat olyan szituáció, amikor már nem tudom a bűneimet elrendezni valakivel - például mert az illető fizikai távolság miatt elérhetetlenné vált, esetleg elhunyt, vagy rosszabb esetben én értem földi pályafutásom végére és bizonyos rendezetlenségekkel távozok az életből. Olyan is előfordulhat, hogy bár tőlem nem kér valaki bocsánatot, de én mégis elengedem a bűnét és megbocsájtok - mert ha nem teszem, mentálisan kikészülök, mintegy foglya maradok annak a rendezetlenségnek, amit a történtek okoznak bennem. A Szentírás nem tér ki minden lehetséges eshetőségre, de azért szerintem alapelvként két dolog felé nagyon orientál bennünket:

1. A bűnök végső soron Istent sértik meg, nem csak azt, aki ellen elkövetik. Ezért a bűnök elrendezésének alapvető módja mindig Isten és ember között kezdődik, aztán ember és ember között is lehetséges.
2. A bűnökkel foglalkozni kell. A szőnyeg alá seprés nem megoldás. Az csak arra jó, hogy a tudati szinten eltemetett bűnök a sötétben maradva fertőződjenek tovább.

A második pont most leginkább az, amiről a sajtóhírek Till Tamás kapcsán szólnak. Egy gyermek meggyilkolásának nemcsak jogi értelemben nem lehet lejárati határideje, de erkölcsi értelemben sem. Számos okból helyes ez így, s ezek között bizony az is ott van, hogy irgalmatlan rossz üzenet a társadalom felé, ha egy ilyen kaliberű gonosztett büntetés nélkül marad. A végső tanulság ebből csak az lesz, hogy következmények nélküli világban élünk - ha elegendő ideig kihúzod, megúszod amit csináltál. Mindannyian érezzük, hogy ez nem működőképes, ez elfogadhatatlan, ez nem igaz. A tetteknek előbb-utóbb lesz következményük. És talán ha elfogadjuk ezt, akkor könnyebben megemészthetők az olyasféle teológiai fogalmak is, mint a rosszul csengő végső ítélet - ami nem szól másról, minthogy a dolgok legvégén legkésőbb számolni kell mindazzal, amit addig cselekedtünk, azaz egy erkölcsi természetű valóságban élünk. 

Till Tamás tragikus története egy kicsit nekem erről is beszél: hiszünk a bűnök nem-elévülésében és az igazságszolgáltatás időtlen mivoltában. Érdekes, hogy még egy szekuláris kultúrában is hajlunk az ilyesmire! S ha a jogalkotást úgy próbáljuk alakítani, hogy az tükrözze ezt a belső meggyőződésünket, vajon Istennek ne hagyjuk meg a jogot a végső ítélkezésre?

2024. december 11., szerda

Két karácsonyi ellenségünk

Bevallom őszintén, nagyon kedvelem azt a podcast sorozatot, amit a tévézés "nagyöregje", azaz Friderikusz Sándor évek óta bonyolít. Intellektuálisan igényes, elmélyült, fontos kérdésekről szóló beszélgetések ezek, igazán nívós vendégekkel. A legutóbbi adásban az ismert evolúcióbiológus, Szathmáry Eörs volt a beszélgetőpartner - akivel a számos téma között az emberiség jólétének fenntarthatóságáról, a sokat emlegetett globális összeomlásról, és a tömegmédia káros hatásairól is szó esett - mitöbb, még Isten is belekeveredett a disputába. Én meg most belekeverem a karácsonyt...

Persze most nem kifejezetten Szathmáryról szeretnék írni, sem a globális összeomlásról - ezekkel már többször foglalkoztam itt a blogban. Ettől függetlenül mindig sokkoló és mélyen szántó, amikor nem valamiféle futóbolond prófétától, hanem valódi szakértő szájából hallok a nem is annyira távoli jövő lehetségesen szörnyűséges forgatókönyveiről. Amiről Szathmáry beszél, hogy az összeomlás felé sodródó emberiség számára az egyik legnagyobb kihívás lemondani a jelenlegi életszínvonalunk egy részéről.  Nem akarom magam kihúzni ezalól, hiszen én is ember vagyok. Az egyik fő probléma tehát a lemondás hiánya.

Ez nagyobb gond és mélyebben gyökerezik annál, mint amire talán számítanánk. Legalább két tényező képez benne akadályt.

Az egyik a természetünk. Egyszerűen evolúciósan is úgy vagyunk összerakva, hogy a vélhető kényelemről és haszonról való lemondás egy hihetetlenül fogcsikorgatva elérhető célállomás számunkra. Mi köze ennek az evolúcióhoz? Nos, az állatvilágban ismert a megerősítéses tanulás jelensége: amikor például beidomítanak egy állatot, megcsináltatnak vele egy tevékenységet, amit aztán jutalom követ. Az állat a jutalom miatt könnyen rávehetővé válhat az adott dolog megtanulására. De mi történik akkor, ha nem azonnal kapja a jutalmat? Ha időben eltolódik a jutalmazás, akkor az állat diszkontálja, vagyis kevesebbre becsüli az értékét. Nem kell messzire menni, hogy ezt a jelenséget a homo sapiens körében is felfedezzük: hiszen "jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok!" Másként fogalmazva, bár kognitívan felfogjuk, hogy a takarékosabb életstílus és a talán kényelmetlenebb életvitelünk sokat segítene a globális összeomlás késleltetéséért - de lélektanilag nagyon nem hajlunk a dolog igazi elfogadására. A halogató reflexeink azt mondatják velünk, hogy most kell jól élni, jól érezni magunkat. Majd a következő generációk megoldják a problémákat, ez már nem a mi dolgunk lesz. 

Érdekes egyébként, hogy a Bibliában is egy van történet, amely mintha ezt a szemléletmódot mutatná: az egyébként jó királynak számító Ezékiás gondolkodott hasonlóan, amikor a babiloni követek meglátogatták. A sztori szerint Ezékiás ostoba módon az ország minden erőforrását, kincstárát, tartalékait megmutatta a hízelgő babiloniaknak - mintha csak valaki felfedné mindenét az ellensége előtt. Amikor emiatt Ézsaiás próféta borús hangon azt jövendöli Ezékiásnak, hogy ennek az lesz a következménye, hogy Babilon a jövőben kifosztja az országot, Ezékiás magában így okoskodik: "Akkor az én időmben béke és biztonság lesz." (2Kir 20,19). Vagyis, csakis a most és a jelen számított neki, az már kevésbé, hogy a következő generációkkal mi lesz!

A másik oka a kultúránk. Azaz, a genetikusan halogató természetünkre még rárakódik a kapitalizmusnak az az inherens tulajdonsága, hogy állandó növekedési kényszerre ösztönöz. Ez már nem a túlélés érdekében zajló tevékenységekről szól, hanem a zabálásról, vásárlásról, túlköltekezésről. Szathmáry szemléletes példaként hozza ide, hogy a textiliparnak óriási az ökológiai lábnyoma - de mi a fenének kell három havonta új ruhát venni? Hát, ha őszinték vagyunk csakis azért, mert a fogyasztói-kapitalista kultúra elhitette velünk, hogy ez így jó, erre kondicionált, erre nevelt bennünket.

Összegezve a fentieket tehát legalább két hatalmas akadály tornyosul előttünk, melyek együttes erővel szinte determinálnak a hanyatlásra: (1) a bennünk genetikusan jelen lévő, azonnali kielégülést kereső ösztöneink, és (2) az erre építő és ezt felhangosító kapitalista kultúra.

A magam részéről nagyon szeretem a karácsonyt, de elárulom az olvasónak, az elmúlt években jelentősen visszavettünk mindenféle vásárlásból és ehhez a döntéshez sziklaszilárdan tartjuk magunkat! Amióta ezt teszem, még kontrasztosabban látom, hogy milyen irgalmatlan pénzköltés zajlik karácsony környékén - olyan ez, mintha kiárusítanánk az ünnepet. Az én karácsonyomat persze mindez nem öli meg, de azért jólesik tudni, hogy a saját hitem más felé orientál, mint a fentebb ismertetett ösztöneim és a kapitalista kultúra. Szerintem a karácsony nem arról szól, mennyit bírunk kifizetni - hanem inkább arról, értünk mekkora árat fizetett Krisztus. Persze ez a más optika nyilván magával hoz valamiféle "azonnali jutalomérzetet", de ez legalább egy belső jutalom, egy abból táplálkozó megelégedettség-érzés, hogy maradok a pénzemnél és mégsem válik az egész ünnep semmivé számomra.

Valószínű, hogy az "azonnal jutalom" iránti olthatatlan szomjúságunkat nem tudjuk lecserélni. De talán átkeretezni igen: mi lenne ha a komfortból, túlköltekezésből, ajándékfelhalmozásból származó elégedettség érzésünket egyszerűen lecserélnénk egy másik elégedettség-érzése - amit akkor érzünk, ha képesek voltunk a saját kultúránkon felülkerekedni? És miért ne kezdhetnénk ezt el akár most karácsonykor?

2024. december 4., szerda

Azonos szinten

Magyar Péter és Menczer Tamás összecsapása két politikus indulatvezérelt verbális karatézása volt,  melyben mindketten a maguk malmára akarták hajtani a vizet. Az egyik úgy tett, mintha érdekelné a kisgyermekek sorsa, még ajándékokat is hozott nekik. Valójában csak a feltörekvő pártjának kívánt kampányporfelhőt generálni, és szerette volna megmutatni a választóknak, milyen hősiesen száll szembe a Birodalommal. A másik szereplő eljátszotta a gyermekvédőt, mint aki jóságos atyaként betakarja szárnyaival a kicsiket. Ám valójában csak kapott a lehetőségen, hogy a számára megvetendő és egyébként potenciálisan veszélyes konkurens figurába belerúgjon egy hatalmasat. Színház az egész világ.

"Az ember Istent kapta mércéül" - mondta egyszer a német protestáns teológus, Helmut Thielicke, és bizony keresztényként azt kell mondjam, mennyire igaza volt! Az isteni mérce persze irtózatosan magas. Senki nem képes megugrani, eddig se volt az, és valószínűleg ezután sem lesz. De a magas mérce legalább minden más fölé ágaskodik és mutatja az irányt: azt a helyes utat, amerre egy magát kereszténynek nevező embernek növekednie kell. Nem azt várjuk tehát senkitől, hogy elérje az isteni magasságot. De azt várjuk, hogy legalább nyújtózkodjon. Próbáljon irányt szabni a gondolkodásának, a szavainak és a viselkedésének. Nos, ez az egyik résztvevőtől jogosan elvárható lett volna, a másiktól azonban nem.

Menczer Tamás egy önmagát kereszténynek nevező politikai formáció embere. Egy olyan hatalomé, ami lépten-nyomon hangoztatja a kereszténységet, a keresztény értékeket, a keresztény egyháziságot, a keresztény politizálást. Nem mi választópolgárok kényszerítjük őket arra, hogy ezt tegyék, nem mi óhajtjuk, hogy a hit kabátját a politika testére ráadják - ők ezt maguktól csinálják. Pont olyanok, mint egy ember, aki saját magát kikiáltja magasugrónak, felrakja a rudat három méterre - aztán kiderül, hogy teljes erőbedobással sem tud egy méternél magasabbra ugrani. Nemhogy leveri a lécet, hanem alatta siklik át, és különben is tornából felmentették. Menczer Tamás viselkedése semmiben nem különbözött Magyar Péterétől - de pont ezért múlta alul azt, hiszen a kereszténység mércéje szerint neki különböznie kellett volna.

Magyar Péter viszont nem lobogtatja a hitét. Ettől függetlenül bevallom őszintén, én egyre jobban tartok tőle. Úgy néz ki, mint egy spindiktátor palánta. Látom, hogy a körülötte pezsgő és duzzadó rajongótábor szereti az akcióit, virtuálisan vállon veregeti ezekért, mert valamiféle határokon átívelő forradalmiságot és betyárságot azonosít a benne lévő abszolút gátlástalanságban. Nem akarok pánikot kelteni, de az az igazság, hogy kinézek belőle bármit és akármit. Tudom persze, hogy sokan belefáradtak már a regnáló rendszerbe, ezért kapaszkodnak tíz körömmel egy forradalmi messiás-karakterbe, amit most Magyar egy az egyben megtestesít számukra. Magyar Péter az elkeseredettek indulataiból építkezik, ebből szívja fel magát, ez adja a lendületét. Dühre épít, a nép megfáradtságának hullámain lovagol. De mi van akkor, ha ezzel a lendülettel egy veszélyes embert segítünk hatalomhoz?

Ez tehát most a kínálat Magyarországon a többség szemében. És azt kevesen veszik észre, hogy ennek a két embernek egyedül azokhoz a gyerekekhez nem volt semmi közük, akikért elvileg mindketten odamentek. Pont arról nem szólt ez az egész csetepaté, amire mindketten hivatkoztak: a kicsikről és kiszolgáltatottakról. Ez sajnos remekül fémjelzi mindkét oldal nívóját.

Nekem mindketten ellenszenvesek, visszataszítók, unszimpatikusak, mert maga a stílus az, amit megjelenítenek, tekintet nélkül a politikai tartalomra. Ha így beszél valaki, nem vagyok rá kíváncsi mit képvisel, mit gondol a világról, mit akar elérni, mi az üzenetük nekem, mint választópolgárnak. Az sem érdekel, hogy melyiküknek van igaza, ha ez eldönthető egyáltalán. Mert ahogy a bölcs mondás tartja: "bármilyen nyelven beszélsz is, nem mondhatsz mást, mint ami te magad vagy."

Azt viszont tudom, ami újra meg újra megerősítést nyer: annak, amit mifelénk keresztény politikának neveznek, esszenciálisan nem lehet semmi köze ahhoz, amit a Bibliában igazi kereszténységnek hívnak. És nem azért, mert tökéletességet várok egy keresztény politikustól, vagy valamiféle társadalmi Messiásnak szeretném látni, aki bevezeti a magyar népet a maga kis Kánaánjába. Aki ilyesmire számít egy politikustól - nevezze magát az a politikus kereszténynek vagy sem - az egyszerűen ostoba. De ha egy politikus önként veszi magára a kereszténység kabátját, bizony a mérce is feljebb kerül, és ahogy mondtam, nem én, hanem a politikus tette magasabbra. Akkor legalább látszania kellene a próbálkozásnak, az akarásnak, a botladozva követésnek, ahogy valaki botorkál Jézus lábnyomában, még ha nem is tökéletesen. 

Nos, a Magyar-Menczer szókaratéból csak az lett megint világosabb, amit eddig is tudtunk: hogy most már a látszat sem számít, és még botorkálásról sincs szó, csak vaksötétben ordítozásról. Erre legalábbis megfelelőnek bizonyult Magyar Péter gátlástalan politikai haszonszerző akciója.

2024. december 1., vasárnap

Magyar hangja: Zámbori Soma - vele beszélgettem

Zámbori Soma személyét talán kevesebben ismerik, mint a hangját: Amerika Kapitány vagy éppen a Madagaszkár című animációs film, hogy csak kettő példát mondjak. Nekem azonban az volt a célom, hogy a személyéről is többen tudjanak, ezért a podcastom új epizódjában vele beszélgettem.

Nem ez az első alkalom, hogy találkoztam Somával, de ha meg kellene mondanom mi ragadott meg benne leginkább, talán a tettrekészségét emelném ki elsőként. Szinte már túl sok mindennel foglalkozik, mármint a munkáján túl. Egyszerre olvas tíz könyvet, főiskolára jár, sőt doktorálni szeretne. Számos keresztény projektben vesz részt, létrehozott egy vízi zarándokutat (Pál apostol nyomán), csinálja a Biblia projektet, és kismillió más dolgot. Erősen hisz a "kulturevangelizációban", azaz abban a lehetőségben, hogy a kultúra eszközeit felhasználva közelebb lehet kerülni a ma emberéhez. Soma tehát amolyan "mindenlében kanál" típusú ember, aki egyfolytában pörög, ám miközben csaknem nyughatatlan, vágyik megtalálni a saját csendjét, ahogy ez a téma többször előkerül a műsorban.

Bevallom, nekem nagyon szimpatikus a kultúrához való viszonya: míg a kultúrharc kifejezetten divatos az erősen konzervatív keresztények között, Soma nem arról beszél és nem azt keresi, melyek a kultúra istentelen vonásai és hol lehet rámutatni a gyenge pontjaira, hanem inkább folyamatosan felhasználja a lehetőségeit és eszközeit az evangélium átadásának folyamatában.

Őszintén szólva a túl sok téma miatt a műsor egy kicsit talán eklektikusra sikerült, de pont ez a vibráló sokszínűség képes legjobban visszaadni milyen ember Soma. A beszélgetést megnézhetitek itt: